Plzeňské
Zelenenoviny.cz

Mokřadní olšina v Českém lese

8.10.2021 | AOPK

Mokřad je močál, prameniště, rašeliniště, podmáčená louka, jezírko, tůně, ale třeba i zamokřené dno opuštěného lomu či vypuštěného rybníka, dočišťovací rybníček domovních čistíren, strouha či trvalou louži v poli. Mokřady mají v krajině nezastupitelnou úlohu při pozitivním ovlivňování vodního režimu. Zadržují a postupně uvolňují velké množství vody, mnohem více, než umělé vodní nádrže a mají vysoký význam pro biodiverzitu, neboť  Jsou útočištěm pro vážky, obojživelníky, orchideje, masožravé rostliny, čápy, volavky, čejky, bekasiny a mnoho dalších nejen vzácných, ale i krásných a pozoruhodných druhů. Toto ví i Agentura ochrany přírody a krajiny. 


AOPK ČR ve spolupráci s Lesy ČR vytipovala místa, kde je žádoucí obnovit vodní režim. Jedním z nich olšina nedaleko obce Železná.

„V odvodňovacích korytech tu bylo letos v létě vybudováno 13 příčných přehrážek, které do rozsáhlé olšiny vracejí vodu a brání jejímu rychlému odtoku z krajiny. Mokřady totiž fungují jako houba – vodu nasají, zadrží a během období sucha ji postupně uvolňují. Dokážou tak zabránit povodním nebo zmírnit jejich dopady. Olšina u Železné zadrží vodu na ploše větší než pět hektarů, nově vzniklé tůně budou sloužit pro rozmnožování obojživelníků a dalších vodních organismů,“ vysvětluje Miroslav Žižka, lesník z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Podmáčené olšiny jsou jedním z nejcennějších lesních biotopů v CHKO Český les. Vybudování přehrážek mělo velmi rychlý efekt, v současnosti je území zcela zamokřeno,“ doplňuje Miroslav Žižka.

Náklady na vybudování přehrážek činily necelých 150 tisíc a zdrojem financí byl program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny Ministerstva životního prostředí.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: AOPK

Zdroj foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Reklama:

    Co se dělá pro životní prostředí v regionech: