Plzeňské
Zelenenoviny.cz

Plzeňská radnice se dala na včelaření

17.9.2019 | Plzeň

Plzeňská radnice se rozhodla jít příkladem a na střechu svého objektu na náměstí Republiky instalovala včelí úly. Rozhodla se tak reagovat na stále se snižující populaci včelstev a ukázat, že včelařit se dá i v městském prostředí.


Město Plzeň instalovalo na střechu své radnice na náměstí Republiky dva včelí úly, reaguje tak na fakt, že je populace včel v posledních letech čím dál více ohrožována. Pokud se projekt osvědčí, není vyloučeno, že město úly s včelami rozšíří i na jiné budovy svého magistrátu.

„Nejenom na venkově se dají chovat včely. Městské včelaření je v posledních letech oblíbeným prvkem,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Městské prostředí je pro včely překvapivě vhodným, poněvadž skýtá rozmanitost kvetoucích stromů a keřů v parcích, která se v historické části Plzně nachází v sadovém okruhu centra. Vedle opylení vegetace včely produkují mnoho pro lidské zdraví prospěšných produktů, a to med, propolis či včelí kašičku. Přesto je populace včel v posledních letech ohrožena pesticidy, onemocněními včel a jinými riziky.

„Myšlenku instalovat dva včelí úly na střechu plzeňské radnice na náměstí Republiky jsme měli již delší dobu. Nicméně podmínkou tohoto kroku byla instalace vzduchotechniky v jednacím sále zastupitelstva a související možnost omezení větrání okny. Nápad „včelařit na radnici“ si vzal za svůj náš bývalý magistrátní kolega, včelař. Ten zajistil umístění včelstev a aktuálně se o včely rovněž stará,“ vysvětlil Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„Pokud budou pro včely vhodné podmínky, především v podobě počasí, může se radnice těšit na svůj první stočený med již v příštím roce. Výsledné produkty budou sloužit k prezentačním účelům radnice,“ doplnil primátor Martin Baxa.

 

Redakčně upraveno.

Foto převzato z pixabay.com

Zdroj: Plzeň se dala na městské včelaření, na střeše radnice má dva úly

 Reklama

Reklama:

Co se dělá pro životní prostředí v regionech: