Plzeňské
Zelenenoviny.cz

Lavička Miroslava Horníčka ve Smetanových sadech

9.7.2021 | město Plzeň

Legendární herec Miroslav Horníček byl slavným plzeňským rodákem, kde se nejen narodil, ale v Městském divadle v Plzni začala i jeho herecká kariéra. Město Plzeň na svého rodáka nezapomněla a na místo, kde rád sedával, postavila zrestaurovanou lavičku s pamětní deskou. 


Místo, na kterém rád sedával významný plzeňský rodák, herec, dramatik, režisér, výtvarník, spisovatel a glosátor Miroslav Horníček, připomíná od středy 23. června nově zrestaurovaná lavička s pamětní deskou. Ta je umístěna ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, tedy na místě, kde Miroslav Horníček rád sedával. Pamětní místo připravila Správa veřejného statku města Plzně, odhalení se zúčastnila náměstkyně primátora Eliška Bartáková.

Jak uvedl sám Miroslav Horníček v dokumentu O Plzni vážně i nevážně, jednalo se o jeho nejmilovanější místo, které nevynechal při žádné návštěvě našeho města: „Tady sedíme na lavičce, která je mi nejdražší ze všech plzeňských laviček. Tady byla městská knihovna, tam jsem si půjčoval knížky…Tady vždycky posedím pod tímhle kaštanem…To je můj takový obřad, přímo obyčej...“.

"Lavička je drobnou připomínkou osobnosti Miroslava Horníčka a jeho vztahu k našemu městu. Návrh vznikl na základě podnětu pana Vítězslava Švarce, mně se tento nápad velmi líbil, a tak jej Správa veřejného statku města Plzně ve spolupráci s Odborem kultury Magistrátu města Plzně zrealizovala,“ řekla Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí. Dodala, že pro veřejnost je zdarma připravena v magistrátní budově v Kopeckého sadech 11, tj. v blízkosti uvedeného pamětního místa, v limitovaném množství publikace Miroslav Horníček – 100 let, která představuje průřez životem a dílem tohoto velikána, jenž v roce 1998 získal čestné občanství města Plzně.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Plzeň

Zdroj foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Reklama:

    Co se dělá pro životní prostředí v regionech: