Plzeňské
Zelenenoviny.cz

Bikesharing: Plzeňané jezdí po městě na kole díky Petru Pelclovi ze Zelených

13.4.2017 | KolemPlzne.cz

Bikesharning Kolemplzně.czBikesharing, neboli sdílení veřejných kol, odstartoval letos v Plzni další, čtvrtou sezonu. Nyní najdou lidé v ulicích města na sedm desítek bicyklů projektu KolemPlzně, do konce dubna přibude pětatřicet dalších.


Projekt KolemPlzně popisuje jeho autor Petr Pelcl, člen Strany zelených.

"Jak to funguje? Je to úplně snadné. Jezdíme vždy od března do listopadu. Přes zimu se kola opravují a odpočívají. Sledujte nás na FB, abyste měli stále čerstvé novinky o zahájení a ukončení sezóny. Celý systém funguje výhradně prostřednictvím internetu na těchto našich stránkách. Bez stojanů, kiosků pro placení nebo výdejen. 

Zaregistrujte se a po prvním přihlášení ověřte Vaší totožnost anebo složte vratnou zálohu 1.500,- Kč. Zvolte si jeden z tarifů (40 Kč/den, 130 Kč/měsíc nebo 600 Kč/rok). Po zaplacení a ověření totožnosti se přihlaste a zobrazí se Vám mapa s volnými koly. Pokud nemáte telefon/tablet s připojením na internet, lze kolo vyhledat, půjčit a vrátit i prostřednictvím SMS. 

Pro půjčování, vracení a hledání kol prostřednictvím sms je nutné být běžným způsobem zaregistrovaný, mít ověřenou totožnost nebo složenou vratnou zálohu a mít zakoupený tarif, který je platný v den, kdy si chci kolo půjčit. Vše provedete na našich stránkách.

Na ulici vyhledám nejbližší sloup veřejného osvětlení. Na každém je štítek s číslem. Pošlu na telefonní číslo zprávu ve tvaru „hledej12345“, kde 12345 je číslo sloupu veřejného osvětlení. Systém mi vrátí zprávu s adresou dvou nejbližších volných kol. Vyhledám kolo a odešlu zprávu ve tvaru „pujcABCDEFGHI“, kde ABCDEFGHI je devítimístný číselný kód nalepený pod sedačkou kola, které si chci půjčit. Systém mi zprávou vrátí čtyřmístný kód k zámku. Pozor ten nesmím zapomenout, nemůžu si totiž ve svém chytrém telefonu podívat do sekce „mé výpůjčky“, kde vždycky kód k zámku aktuálně vypůjčeného kola najdu. 

Když chci kolo vrátit, zamknu ho kdekoliv na ulici, kde nebrání provozu a odešlu zprávu ve tvaru „vrat12345“, kde 12345 je číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení, kde jsem kolo vrátil. Přijde potvrzovací zpráva, že kolo je vráceno." 

Zdroj i foto: KolemPlzně

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

Co se dělá pro životní prostředí v regionech: