Plzeňské
Zelenenoviny.cz

Med od Plzeňských včel

4.2.2022 | město Plzeň

Magistrát města Plzeň má již třetím rokem na své střeše včelí úly. Z celkem šesti včelstev se v roce 2021 podařilo stočit skoro 90 kg medu! 


Pilotním projektem byla před třemi lety instalace úlů na střeše historické radnice na náměstí Republiky, následována byla umístěním úlů ve Škroupově ulici a v nedávné době také v Koterovské ulici v Plzni. Na každé ze střech jsou dva úly – tedy dohromady šest včelstev, která letos vyprodukovala téměř devadesát kilogramů medu. To dokazuje, že se včelám dobře daří i ve městě a že je o ně dobře pečováno. „Našimi včelaři jsou Pavel Mach s dcerou, kteří věnují včelám náležitou péči a pozornost.

V sezoně od dubna do srpna jsou včely kontrolovány jednou za čtrnáct dní, mimo sezonu přibližně jednou za měsíc,“ řekl ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner, do jehož gesce spadá správa magistrátních budov. Upozornil, že v minulých dnech došlo k pravidelnému, několikrát ročně se opakujícímu léčení včelstev od roztoče rodu varroa. Cílem léčby je proto ochránit populaci včel pro následující rok. Zimní období včely přežívají v chomáči, kde se zahřívají. Včely v zimě zpracovávají zásoby z letních měsíců, případně jsou dokrmovány sladkým roztokem. Je proto velmi důležité, aby bylo ze strany včelařů zkontrolováno, že na konci léta jsou včely dostatečně nakrmené apřežijí tak do jara. Včely na střechách magistrátních budov jsou pravidelně monitorovány. Zájemci je mohou on-line sledovat na www.vcelynastrechach.cz/strechy. Jsou zde také uvedena grafická znázornění důležitých údajů po jednotlivých dnech, které reflektují aktuální informace o úlech a včelách. Na základě těchto údajů mohou včelaři rychle reagovat na případné problémy či nedostatky v úlech. 

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Plzeň

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Reklama:

    Co se dělá pro životní prostředí v regionech: