Město Plzeň obnovilo naučnou stezku v městské rekreační oblasti Zábělá na území čtvrtého městského obvodu prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně. Přibližně na sedmi kilometrech trasy v úseku od Bukovce k Dolanskému mostu se dozvědí návštěvníci na 12 tabulích informace o historii, fauně, flóře, ochraně přírody i o systému lesního hospodářství v daném území. Náklady na obnovu naučné stezky činily přibližně 150 tisíc korun.
„Územím vedla naučná stezka, která byla vybudována v roce 1979. Původní informace na tabulích však byly příliš stručné a věnovaly se pouze lesnictví. Stezka je nyní rozšířena o několik dalších zastavení, která jsou doplněna o aktuální informace a přizpůsobena dnešním znalostem o této oblasti,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík. Doplnil, že město chce tuto oblast zpřístupnit i cyklistům tak, aby nemuseli jezdit po naučné stezce a neničili tedy její povrch. Připravuje proto projekt cyklostezky, která povede po náspu stávající železniční trati. Ta bude zrušena poté, co se 9. prosince 2018 otevře nový železniční tunel pod Chlumem.
Richard Havelka, vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně uvedl, že stezka v podstatě kopíruje zelenou turistickou značku, ale má několik odboček k zajímavým lokalitám. Na stezku se mohou lidé napojit na třech místech, a to v Bukovci nebo v Zábělé u hájovny či z tábořiště u Dolanského mostu. Připomněl, že například jedna tabule je v místě, kde fungovala za první republiky vyhlášená výletní restaurace. „Zábělá byla v té době oblíbeným cílem návštěvníků. Nedaleko byla umístěna železniční zastávka, z Plzně se sem tedy lidé dostali pohodlně vlakem. Po procházce v lese mohli posedět v restauraci, ve které se tehdy odpoledne i hrávalo a tančívalo,“ uvedl. Oblíbená restaurace však byla v 60. letech minulého století stržena a odstraněna.
Město Plzeň vybudovalo spolu s okolními obcemi na svém území několik dalších naučných stezek, které spravuje prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně. Je to Sigmondova stezka v Bolevci, Malochova stezka na druhém břehu Berounky v městských lesích kolem Druztové a naučná stezka Kokotské rybníky. Patří k nim také poříční stezky opatřené informačními tabulemi v údolích Mže, Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Berounky.
Zábělá je jednou z dvanácti rekreačních oblastí města Plzně. Vyhláška města Plzně již v roce 1997 a poté její novely stanovily deset rekreačních oblastí města, jejichž účelem je zajistit Plzeňanům dostatek prostoru k odpočinku a rekreaci. Mezi rekreační oblasti patří Bolevecké rybníky, Košutecké jezírko, České údolí, Homolka, Špitálský les, Chlum, Zábělá, Dubová hora, Valcha a les Pytel mezi místní částí Božkov a obcí Letkov. Letos se k nim připojily oblasti Kyjovský a Radčický les a oblast Zábělá – Černá mýť.
Redakčně upraveno.
Foto převzato z pixabay.com