Sůl na chodníky vám může více uškodit než pomoci. Věděli jste, že účinkuje pouze do -10° C? Její zátěž pro životní prostředí bychom také neměli přehlížet.
Posypová sůl je v některých obcích dokonce zakázána místní vyhláškou. Především pro naše domácí mazlíčky je hrozbou. Psům a kočkám může při častějším kontaktu poškodit povrch tlapek. Sůl se dostává i do půdy, a tím škodí stromům, rostlinám a vodním tokům v okolí. Určitě nás nepotěší ani to, že posypová sůl způsobuje skvrny na botách a spodních lemech kalhot.
Čím tedy chodníky posypat?
Kamínky, jíl a písek jsou účinnou a ekologickou alternativou místo soli. Aplikace je jednoduchá a stačí si kamínky nebo písek přisypávat podle aktuální potřeby. Z jara kamínky snadno zametete. V obchodech se prodávají směsi kamínků určené přímo na chodníky.
Popel je také na posyp vhodný. Pozor, používejte jen popel ze dřeva. Popel z uhlí má vysoký obsah těžkých kovů a je radioaktivní. V některých obcích je také zakázán, protože vyhláška nespecifikuje konkrétní druh.
Už jste vyzkoušeli nesmeky? Nesmeky jsou protiskluzové návleky na boty, které jsou opatřeny kovovými hroty nebo jsou přímo z kovového řetízku. Je vhodné je vozit i v autě a nasadit si je v případě potřeby. Doporučují se i pro starší lidi.
Redakčně upraveno:
Zdroj: Plzeň
Zdroj fotografie: Pixabay.com